converter-مبدل, دسته‌بندی نشده

قطعات الکترونیک اصل (اورجینال) و یا غیر اصل (فیک) و رفتار آنها

قطعات فیک یا اصلی

ما هر روز با قطعات الکترونیک ، وسایل و ابزار های گوناگونی سرکار داریم. هریک برای انجام کاری طراحی شده و به خدمت ما در آمده اند.

وقتی وسایل به درستی کار خود را انجام میدهند به یک عادت تبدیل شده و حضور آن را پس از مدتی حس نمی‌کنیم.

گاها‘ از برخی نهایت لذت را میبریم و از برخی بشدت متنفر میشویم. دلیل این لذت ها و تنفر ها در چیست؟

 

قطعات تقلبی قطعات الکترونیک

مثلا یک یخچال در خانه داریم که 5 سال پیش آن را خریدیم، حضور آن را فقط شاید در ظهر تابستان زیر گرمای شدید به دنبال لیوانی آب حس کنیم و پیش خودمان بگوییم عجب ابزار خوبی. ولی شب هنگام و بعد از شام که باقیمانده غذا را در آن میگذاریم شاید کوچکترین اعتنایی به آن نکنیم.

تا اینجا همه چیز خوب بود تا این حد که اکثر اوقات حضور آن احساس نمیشود. حالا اگر این ابزار رویایی هرزگاهی خراب شود. چه کابوسها که درست نخواهد شد.

اون آب خنک در تابستان و یا فاسد شدن غذا و میوه ها . . . جدا از هزینه‌ها چه فاجعه‌ای. ولی چرا ؟ ؟

خوب عوامل متعددی در کار کرد ابزار ها نقش دارند اما هدف ما از این مقاله نشان دادن نقص در قطعات بی کیفیت است، که چطور پول زمان و انرژی ما را نابود می‌کنند.

 

قطعه تقلبی و یا واقعی

تفاوت قطعات الکترونیک در چیست؟

اصولا در همه جای دنیا انسانها نسب به درخواست ها، نیازهای خود و جامعه را برآورده می‌کنند. به گمان این بنده حقیر قسمت اعظم فلسفه قطعات الکترونیک بی‌کیفیت به دلیل وجود مدیران نالایق، بازرگانان سودجو و بر سر سود بیشتر بوجود آمده و هرکدام نقش پر رنگی در خراب کردن بازار اصل و رواج قطعات فیک داشته و دارند. (صد البته که وجود قطعات با کیفیت هم نقطه مقابل موجودیت این افراد هستند)

در این مقاله تفاوت قطعه اصلی و فیک را در ترانزیستور و خازن ، از پر مصرف ترین المان های الکترونیکی بررسی میکنیم.

تشریح ماجرا بسیار ساده‌تر از آن است که فکر میکنیم.

در مورد ترانزیستور چه عواملی باعث می‌شود که این قطعه یک عمر در منبع تغذیه کار کند و یا در مدت کوتاهی بسوزد ؟

طراحی، حرارت، شرایط نگهداری، کیفیت متریال و . . . . هر کدام سر دراز و داستان خودش را داره .

همه این موارد در کنار هم سرنوشت یک محصول را مشخص می‌کنند.

 

قطعه اصلی

تشخیص ترانزیستور اصل (اورجینال) از ترانزیستور تقلبی (فیک)

از یک ترانزیستور، انتظاری جز موارد ذکر شده در دیتاشیت قطعه نیست، مثل سوئیچ زنی با سرعت و جریان ذکر شده و یا توان مشخص شده.

اما چرا دو ترانزیستور با بسته بندی مشابه و شماره یکسان رفتار متفاوت از خود نشان می‌دهند؟

 

ترانزیستور اصلی و تقلبی قطعات الکترونیک

 

خوب کیفیت قطعات الکترونیک را باید زیر تست ولتاژ، جریان، فرکانس، و حرارت در آزمایشگاه انجام داد. ولی امکانات آزمایشگاهی همه جا موجود نیست، در این حالت یک راه کار نه چندان دقیق ولی نسبتا سریع و به درد بخور وجود دارد.( البته ممکن است همیشه نتیجه درست نباشد).

برای این منظور باید ترانزیستور را برش دهیم و مقدار سیلیکون بکار رفته در آن را بررسی کنیم. در اکثر موارد مقدار بیشتر سیلیکون معنی تحمل جریان بالاتر را دارد. (جدا از کیفیت متریال)

خوب قطعا، مقدار و کیفیت متریال استفاده شده در قطعه کیفیت آن را مشخص میکند. در عکس ریز نمای برش خورده از دو ترانزیستور نمایش داده شده است.

 

ترانزیستور اصلی و تقلبی قطعات الکترونیک

 

فرض کنید یک ترانزیستور در یک منبع تغذیه داشته باشیم  که طراح مطابق با کاتالوگ قطعه انتظار جریان دهی 10 آمپر در سوئیچ کامل و طول پالس 1 میلی ثانیه داشته باشد.

خوب این قطعه در منبع تغذیه معمولا با توانی بسیار کمتر از توان حداکثری دیده شده کار میکند. مثلا 1 آمپر. ولی گاها این فشار به حداکثر مورد نظر طراح خواهد رسید و عموما در اینجاست که خوب و بد ها از هم جدا خواهند شد.

 

تشخیص خازن اصل (اورجینال) از خازن تقلبی (فیک)

یک خازن ایدال میتواند به اندازه ظرفیتش انرژی را ذخیره کند و تحویل دهد.ظرفیت یک خازن ایدال نباید در هیچ شرایطی تغییر کند، همچنین باید بتواند ولتاژ ذکر شده را تحمل کند.

اما واقعیت کمی با ایدال متفاوت است. خازن ها در زیر بار و فرکانس رفتارشان تغییر میکند و عملا تست آنها بدون تجهیزات آزمایشگاهی غیر ممکن است.

حتی گاها خازن هایی داشته ایم که دارای مقاومت اهمی بسیار پایینی بونده‌اند و در تست ها اتصال کوتاه میشدند.

در عکس زیر سر نوشت یک خازن تقلبی با کیفیت پایین و یک خازن اصلی نشان داده شده است.

 

خازن اصلی و تقلبی قطعات الکترونیک

 

در نهایت در مورد تشخیص قطعات الکترونیک تقلبی از اصلی راهی نیست جز خرید از منابع آگاه، فدا نکردن هزینه برای قطعات بی کیفیت و در نهایت تست در شرایط آزمایشگاه و فشار حداکثری برای قطعه مورد نظر.

امیدواریم هیچوقت دچار قطعات بی کیفیت نشوید. اگر شما هم خاطره و یا نقطه نظری در این موارد دارید آن را با دیگر خوانندگان تقسیم کنید.

 

2 دیدگاه در “قطعات الکترونیک اصل (اورجینال) و یا غیر اصل (فیک) و رفتار آنها

 1. پدرام گفت:

  سلام. واقعاً گزینه اول که همان نالایقی افراد در تولید و فروش قطعات الکترونیک هست مهمترین عامل برای وجود قطعات تقلبی می باشد. بنده حدود بیست سال هست که در زمینه طراحی و ساخت و تعمیر دستگاههای الکترونیکی هستم و حتی مدرک دانشگاهی هم در این زمینه دارم اما به جرات میگم هنوز هیچی از دنیای الکترونیک نمیدونم. بگذریم که از خیلی فروشگاههای قطعات الکترونیکی که نمیخوام اسم ببرم خرید کردم و قطعات فیک متاسفانه تحویلم دادن و ظاهراً خودشونم به همون دلیل نالایقی در انجام شغل که فرمودین از فیک بودن قطعات اطلاعی نداشتن!!! ترانزیستور قدرت و نو خریدم بین پایه های کلکتور و امیترش مقاومت نشتی داره و یا از داخل اتصال کوتاه هست! خازن خریدم نو هست روش نوشته هزار میکروفاراد ولی وقتی با چند مدل خازنسنج تست کردم ظرفیتش 680 میکروفاراده! آی سی نو میکروکنترل خریدم اصلاً هیچ دستگاه پروگرامری اونو شناسایی نمیکنه! و…. قطعات الکترونیکی هم فقط قطعات قدیم به خصوص ژاپنی. یادشون بخیر آدم نگاه قطعات قدیم و اصلی میکنه دلش میخواد هرگز ازشون چشم برنداره. الان قطعات چینی بی کیفیت که نیاز به هیچ توجیهی ندارن متاسفانه مردم رو مصرف کننده و متضرر نمودن. هر چی زمان جلوتر میره اجناس و قطعات هم مثل بعضی آدمها تقلبی تر میشن!

  1. saeyd گفت:

   سلام و درود فراوان
   بله همن طوره و باید همه با هم خواستار تغییر وضعیت باشیم تا وضعیت مون تغییر کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *